Biblioteka ZSI SP20
O Bibliotece | IDEA | Dla uczniów | Dla nauczycieli | GALERIA |
Witamy
Biblioteka pod Puchaczem - logo
Kalendarz

Nawigacja
Start
Aktualności
O Bibliotece
Podręczniki
IDEA
Dla uczniów
Dla nauczycieli
Przydatne linki
Cytat dnia
Muminkowa rodzinka
» Wiersze na 50-lecie Szkoły

Do obchodów 50-lecia naszej szkoły, które trwają od początku roku, a których finał przypadnie tuż po wakacjach, we wrześniu, przyłączyła się także Biblioteka pod Puchaczem. Po zajęciach bibliotecznych, na których wszystkie klasy szkoły podstawowej zapoznawały się z życiem i twórczością Władysława Broniewskiego, ogłosiliśmy konkurs poetycki. Każdy uczeń mógł stworzyć wiersz inspirując się utworami polskiego poety, patrona naszej szkoły. Powstały ciekawe i oryginalne liryki, do których przeczytania serdecznie zapraszamy. A tymczasem prezentujemy zwycięzców konkursu i serdecznie gratulujemy im poetyckiego talentu.


Wyróżnienia zdobyli:

Kamila Garbarczyk - za wiersz "Pierwiosnek",
Julia Korpok - za wiersz "Pierwszy motylek",
Julia Gebauer - za wiersz "Jak to przyjemnie..."


Nagrody otrzymali:
Aurelia Kościecha - II miejsce za wiersz "Jesienny wiatr"
Natalia Korpok - II miejsce za wiersz "Literki"
Szymon Szmidt - I miejsce za wiersz "Samolot"

 Zapraszamy do Biblioteki pod Puchaczem, nasi czytelnicy już wiedzą, że możecie tutaj przeczytać  wiersze Władysława Broniewskiego dla dzieci, a teraz także wiersze Waszych koleżanek i kolegów.

JK, fot. AO

Zobaczcie zdjęcia z finału konkursu poetyckiego >>>

» Czytelnicy Biblioteki pod Puchaczem piszą wiersze

Nasi czytelnicy nie tylko piszą wiersze; te wiersze są drukowane i wszyscy możemy je przeczytać! W kolejnym, trzynastym już tomie "Antologii Poezji Dziecięcej" znalazły się utwory poetyckie trójki naszych uczniów: Justyny Opoki, Fabiana Bartoszka i Tomasza Kopernatzkiego. Serdecznie Wam gratulujemy! A wszystkim naszym czytelnikom przypominamy, że antologia jest podsumowaniem Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego, który odbywa się corocznie. Jeśli podejmujecie próby poetyckie, może warto się nimi pochwalić i podzielić z innymi. Pomyślcie o tym - następny konkurs poetycki już w tym roku! A tymczasem zapraszamy Was do poznania wierszy naszych szkolnych poetów.

 

Justyna Opoka
Szkoła
 

Nikt jej nie lubi,
ciągle chcą ja zmieniać.
Niektórzy twierdzą,
że bardzo męczy.
Ale ja w to nie wierzę.
Lubię ją!
Kiedy mnie nuży,
zawsze mogę odpocząć.
Przecież po to jest weekend. 

 

Fabian Bartoszek
Piłka nożna
 

Co to znaczy piłka nożna?
Opowiedzieć o niej można? 

Można, lecz to niewskazane,
bo wskazane jest w nią granie. 

I strzelanie, podawanie,
sportem emocjonowanie.

Ale w piłce są też karne
i piłkarzy zachowania marne.

Różne też są w niej turnieje.
Podam przykład - Mistrzów Liga. 

Podsumowując to, co napisałem,
piłka to sport, który pokochałem. 

 

Tomasz Kopernatzki
Mamo i tato
 

Mamo i tato
Posłuchajcie nas choć raz
Nie prosimy i wiele
Jedynie o uwagę i skupienie... 

Ciągle spychacie nas na boki
Spraw macie wiele
niczym ocean głęboki
W wyścigu szczurów
gonicie czas bez przerwy
Często puszczają wam nerwy! 

Żyjecie jak w zegarku
Rzadko chodzicie z nami do parku
Pragniemy odrobiny czułości
Tato, mamo, dlaczego
ciągle się na mnie złościsz? 

Chociaż toniecie w pracy lawinie
A wspólny czas życia mija
I wkrótce przeminie
My kochamy Was szczerze
I posłuszni jesteśmy
niczym wierni żołnierze.
Mamo i tato!

 

JK


» Konkursowy Nowy Rok

W grudniu podsumowaliśmy konkursy biblioteczne. Na comiesieczne pytania w cyklu konkursów "Czy wiesz...?" organizowanych z okazji jubileuszu 50-lecia Szkoły odpowiadaliście doskonale. Cieszymy się, że poszerzacie swoją wiedzę, a my możemy nagradzać Was za udział w konkursowej rywalizacji. Serdecznie dziękujemy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach za ufundowanie nagród. Życzymy Wam wszystkiego dobrego na Nowy Rok i zapraszamy do lektur oraz do udziału w nowych konkursach!

JK


» Przedświąteczna rywalizacja gimnazjalistów w ramach międzyszkolnego konkursu „Tradycja śląska w języku”

2 grudnia siemianowiccy gimnazjaliści już po raz siódmy uczestniczyli w międzyszkolnym konkursie polonistycznym pt. „TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU” pod patronatem Prezydenta Miasta. Impreza miała miejsce w sali widowiskowej michałkowickiego Parku Tradycji Górnictwa i Hutnictwa. Publiczność z zapartym tchem śledziła rywalizację 3-osobowych drużyn reprezentujących 4 szkoły gimnazjalne.

 


Organizatorzy – Gimnazjum nr 4 oraz Gimnazjum nr 8 Integracyjne – przygotowali 5 konkurencji (prowadzonych przez p. Monikę Bodzek i p. Darię Dudek - koordynatorki konkursu). Tematem wiodącym zarówno w kolejnych zadaniach, jak i oprawie artystycznej były śląskie tradycje związane z celebrowaniem Bożego Narodzenia. Uczniowie wykazali się nie tylko świetną znajomością naszego dialektu, lecz również bogatą wiedzą związaną z górnośląskimi kulinariami wigilijnymi, obrzędami około-świątecznymi i specyfiką rodzinnej atmosfery charakterystycznej dla tego regionu. Nie zabrakło stałych elementów opartych na grze werbalnej: „KOT W WORKU” i „BANK SŁÓWEK”. Drużyny wykazały się bogatym zasobem słownictwa gwarowego. Runda pt. „Z NASZEGO NA ICHNIE” wydobyła na światło dzienne zdolności translatorskie siemianowickiej młodzieży. Zawodnicy mile zaskoczyli nas kreatywnością i poczuciem humoru, prezentując scenki „z życia wzięte” w ramach konkurencji „ŚWIĄTECZNY MISZUNG” i „RĄCZKA RYCHTUJE – TRADYCYJO NA WILIJO”. Wszyscy poczuliśmy nozdrzami wyobraźni;-) zapachy śląskich bożonarodzeniowych potraw, a jury delektowało się smakiem makówek wykonanych własnoręcznie przez uczestników konkursu. Publiczność również została zaangażowana do wspólnej zabawy. Przygotowano dla niej mini wersję „KOTA W WORKU” ze słodkimi upominkami dla chętnych „zawodników”;-)

„TRADYCJA ŚLĄSKA W JĘZYKU” to nie tylko konkurs, lecz również szereg  programów artystycznych, tematycznie zeń związanych. Tym razem w wyjątkowy, magiczny nastrój Bożego Narodzenia na Górnym Śląsku wprowadziły nas ujmujące za serce kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów ZSI pod koordynacją p. Beaty Szewczyk oraz porywający występ śląskiego akordeonisty – p. Adama Góreckiego.  Podczas obrad jury przybyli goście skorzystali z poczęstunku, delektując się wypiekami p. Darii Dudek. A oto wyniki:

I miejsce – Gimnazjum nr 2

II miejsce – Gimnazjum nr 4

III miejsce - Gimnazjum nr 1

IV miejsce – Gimnazjum nr 8 Integracyjne

Zwycięska drużyna otrzymała w ramach Grand Prix – Karolinkę (kunsztownie wykonaną przez p. Katarzynę Bednarek statuetkę) oraz nagrody rzeczowe (podobnie jak zdobywcy II, III i IV miejsca), wręczone przez szefa jury - kierownika Parku Tradycji – p. Mariusza Krajewskiego. Ponadto wszyscy uczestnicy zostali obdarowani materiałami promocyjnymi siemianowickiego Urzędu Miasta (w ramach Patronatu Prezydenta Miasta). Warto dodać, że swoją obecnością zaszczycił nas również Dyrektor SCK – p. Marek Banasik. Nie sposób pominąć niebagatelnej roli pracowników Parku Tradycji w profesjonalnej oprawie technicznej i p. Justyny Wróbel w logistyce naszej imprezy. Pragniemy w przyszłym roku ponowić nasze przedsięwzięcie, promujące i kultywujące tradycje regionu Górnego Śląska zwłaszcza wśród młodzieży.

Monika Bodzek 

Zobaczcie zdjęcia z tej imprezy >>>

 


» Listopadowe zadanie książkowe

Pora na zadanie listopadowe:


Wymień conajmniej 5 wierszy patrona naszej szkoły,
Władysława Broniewskiego, w których pojawiają się zwierzęta.


Na odpowiedzi czekamy do 15 grudnia!

Podpowiedź:
w Bibliotece pod Puchaczem znajdziecie wiersze Broniewskiego.


JK


» Biblioteka pod Puchaczem serdecznie zaprasza

Z pewnością już wiecie, że Biblioteka pod Puchaczem w październiku zaczęła szeroko otwierać drzwi dla swoich czytelników. Wielu z Was zobaczyło ją w nowej odsłonie i wiemy, że bardzo Wam się spodobała. Mamy nową podłogę i czyste ściany, więc w pomieszczeniu zrobiło się jaśniej. Dzięki pozyskanym regałom i nowemu ustawieniu zyskaliśmy trochę więcej miejsca i teraz swobodniej mogą się u nas poruszać uczniowie korzystający z wózków. Środki na remont dostaliśmy od Stowarzyszenia LODOŁAMACZ, któremu serdecznie dziękujemy. Za wielką pomoc przy remoncie składamy podziękowania także Panu Jurkowi i Paniom kucharkom. My - Wasze Panie bibliotekarki ;-) - także mamy w tym swój udział, ponieważ w wakacje uczestniczyłyśmy we wszystkich pracach związanych z przygotowaniem biblioteki do remontu. Tuż po wakacjach Rada Rodziców zakupiła dla nas rolety, za co również bardzo dziękujemy. Ułatwią one pracę wszystkim czytelnikom, bo jak wiecie biblioteka jest po słonecznej stronie (także mocy :-) Zapraszamy Was serdecznie do korzystania z Waszej biblioteki, tutaj każdy z uczniów, nauczycieli i rodziców znajdzie coś dla siebie. Wszak biblioteka to dobre miejsce dla człowieka! 


W takiej swojej nowej wersji biblioteka w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz naszej Szkoły. Bowiem we wrześniu Dwudziestce stuknie pięćdziesiątka! Z tej okazji w każdym miesiącu zadamy Wam pytanie na temat książki lub biblioteki.

Odpowiedzi możecie wrzucać do puszki w Bibliotece pod Puchaczem do 15 dnia następnego miesiąca. Co miesiąc można wygrać nagrodę Mrugnięcie.

A oto pytanie na październik:

Jakie imię nosi puchacz śnieżny, który występuje w cyklu powieści o Harrym Potterze?

JK


» Witamy i (już wkrótce) zapraszamy!BiblioteWitaj Szkoło!ka pod Puchaczem serdecznie wita wszystkich Czytelników po wakacyjnej przerwie. Po niedawnym remoncie nasza biblioteka jest teraz w trakcie inwentaryzacji, więc tymczasem zachęcamy Was do korzystania z biblioteki miejskiej. Już niedługo zaprosimy Was do odświeżonej wypożyczalni i czytelni, a Wy bądźcie wierni książkom i po otwarciu Puchacza opowiecie nam o swoich ostatnich lekturach.

Do zobaczenia!

JK


» Polecamy książkę na wakacje!

Jak najskuteczniej polecić komuś dobrą książkę? Zrobić jej reklamę! Takie właśnie wyzwanie podjęli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum i polecili innym czytelnikom najciekawsze ostatnio przeczytane książki. Wszystkie reklamy zasługują na uznanie, bo zostały wykonane starannie i zawierają zachętę do czytania. Postanowiliśmy jednak szczególnie wyróżnić i nagrodzić cztery osoby. Ze szkoły podstawowej są to: Patryk Kolny z 4c i Alicja Byrtek z 6b, a z gimnazjum: Natalia Sąsała z 1a i Zuzanna Ludwig z 1b. Patryk zarekomendował książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel: Lucjan - lew, jakiego nie było. Alicja poleciła książki Martyny Wojciechowskiej z serii Zwierzaki świata: Jessika - hipopotam, który kocha cały świat i Carlito - mrówkojad z Wenezueli. Natalia zachęca do lektury książki Chrisa Grabensteina: Biblioteka pana Lemoncella, a Zuzanna poleca Króla złodziei Cornelii Funke. 

Laureaci zostali obdarowani dyplomami i nagrodami, które ufundowała dla nas nie po raz pierwszy biblioteka naukowa, którą mieliśmy już okazję zwiedzić: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach. Serdeczne podziękowania kierujemy na ręce Dyrekcji CINiBA, dziękujemy Pani Rzecznik Jadwidze Witek oraz wszystkim pracownikom akademickiej książnicy, którzy zaangażowali się w zorganizowanie wizyty i okazali nam wszelką pomoc. 

Wszystkie reklamy książek można oglądać na wystawie przed Biblioteką pod Puchaczem. Zapraszamy Was do oglądania, a przede wszystkim do czytania. Serdecznie polecamy Wam czytanie książek także w wakacje, bo wiadomo, że czytanie uczy, rozwija, wzbogaca i bawi. A tymczasem wszystkim Czytelnikom i Przyjaciołom Biblioteki pod Puchaczem życzymy wspaniałych wakacji z przygodą i z książką.

JK

Do zobaczenia we wrześniu!

 TUTAJ >>> ZDJĘCIA NAGRODZONYCH PRAC


» "Biblioteka inspiruje" - origami w Bibliotece pod Puchaczem

 "Biblioteka inspiruje" - chyba wszyscy się zgodzicie z hasłem Tygodnia Bibliotek, który właśnie minął. Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek, organizowana już od 2004 roku, zawsze w maju. W Bibliotece pod Puchaczem zainspirowaliśmy się książkami o origami, czyli sztuce składania papieru.

    fot.: Paweł Grzywocz

Poznaliśmy piękną japońską legendę, według której każdemu, kto zrobi tysiąc żurawi, spełni się życzenie. Czytelnicy mają, rzecz jasna, marzenia czytelnicze, część z nich całkiem niedawno nam się spełniła (pomógł nam program "Książki naszych marzeń"). A wiadomo, że czytanie rozwija wyobraźnię i poszerza horyzonty, więc wraz z czytaniem marzeń przybywa. Dlatego przez cały tydzień składaliśmy żurawie. Tysiąc to bardzo dużo, a tydzień to mało, ale wspólnie udało nam się złożyć okrągłą setkę! To całkiem niezły wynik, a że do końca roku szkolnego zostało jeszcze parę tygodni, więc kto wie, może do wakacji złożymy łańcuch tysiąca żurawi i spełnią nam się kolejne czytelnicze życzenia?

       fot.: Paweł Grzywocz
 
Zachęcamy wszystkich do inspirowania się biblioteką w twórczych poszukiwaniach. Przecież składanie papierowych żurawi to naprawdę nic trudnego (policzyliśmy, że wystarczy 20 złożeń), za to satysfakcja z pracy w zespole i wspólnego wykonania zadania jest ogromna.

Wszystkim miłośnikom książek i sztuki origami życzymy odkrywania nowych pasji - one zawsze dodają skrzydeł.

JK


» Łańcuch Tysiąca Żurawi w Bibliotece pod Puchaczem

Z okazji Tygodnia Bibliotek w dniach od 9 do 13 maja Biblioteka pod Puchaczem zaprasza na każdej długiej przerwie do robienia żurawi origami.

Tysiące żurawi niosły do Japonii słowa otuchy i wsparcia dla poszkodowanych w wyniku tsunami i trzęsienia ziemi. Dlaczego akurat żurawie? Chodzi o popularną w Japonii legendę. Głosi ona, że każdy, komu uda się złożyć tysiąc papierowych żurawi, zostanie nagrodzony spełnieniem jednego życzenia.

W 2011 roku północno-wschodnie wybrzeże Japonii nawiedziło potężne (ok. 9 stopni w skali Richtera) trzęsienie ziemi, które w następstwie spowodowało destrukcyjne tsunami. Wskutek kataklizmu zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, a setki tysięcy pozostały bez dachu nad głową, dostępu do wody i elektryczności. Łańcuchy tysiąca żurawi, czyli origami senbazuru stały się symbolem przypominającym Japończykom, że w ciężkich chwilach nie zostali sami.

Chcemy zrobić dużo papierowych żurawi, ale też jak najwięcej dowiedzieć się o Japonii z książek z naszej biblioteki. W tym tygodniu na długich przerwach szczególnie gorąco zapraszamy do Biblioteki pod Puchaczem!

JK


» Finały konkursów bibliotecznych

W Bibliotece pod Puchaczem rozstrzygnęliśmy 2 konkursy. Pierwszym z nich był konkurs "Jestem kibicem fair play", w wyniku którego powstały prace ilustrujące wasze ulubione drużyny. Nauczyliście się także tego, że Wasi koledzy mogą kibicować innej drużynie, a wy to szanujecie i przyjaźnicie się z nimi. Pierwsze miejsce w konkursie dla kibiców zdobył Daniel Brol, drugie - Mateusz Skorupa, trzecie - Bartek Prukop i Kacper Rogoziński. Uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Zwycięzcom oczywiście gratulujemy, a wszystkim czytelnikom zainteresowanym sportem, a szczególnie piłką nożną polecamy książkę Jacka Podsiadło "Czerwona kartka dla Sprężyny".

Drugim konkursem, którego finał miał miejsce w Bibliotece pod Puchaczem był konkurs "Zima z książką". Zwyciężczynią została Weronika Cieślik, drugie miejsce zajęła Karolina Komor, a wyróżnienia zdobyły: Alicja Byrtek i Weronika Mańka. Laureatki otrzymały nagrody i dyplomy. Wszystkich czytelników zapraszamy do szkolnej biblioteki po książki na każdą porę roku Uśmiech

JK


Strona 1 z 12 1 2 3 4 > >>
Książkowe przeboje
Przyjaciele Biblioteki pod Puchaczem

.: Wyspa Skarbów

.: Świat Małych Odkrywców

.: Kolorowa Klasa 3b

.: CINiBA

.: Miejska Biblioteka Publiczna
w Siemianowicach Śląskich


.: Biblioteka Gimnazjum nr 18
w Katowicach


.: Biblioteka Gimnazjum nr 4
w Siemianowicach Śląskich


.: Stowarzyszenie LODOŁAMACZ

.: Pracownia k7a7

Biblioteka ZSI SP20 zamieszcza na łamach swojego serwisu komunikaty i informacje wyłącznie o charakterze edukacyjnym i społecznym. Reklamy komercyjne pochodzą od dostawcy darmowego hostingu - EHMEDIA Spółka z o.o., Biblioteka ZSI SP20 nie czerpie z nich żadnych korzyści, a także nie ponosi odpowiedzialności za treści tych reklam.

Oficjalna strona www ZSI w Siemianowicach Śl. e-AKTUALNOŚCI Zespołu Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śl. Blog Zespołu ds. Rozwoju Integracji działającego od września 2011 r. w Zespole Szkół Integracyjnych w Siemianowicach Śl. Blog Kolorowy świat artystycznych ukrytych talentów prezentuje działalność koła artystyczno-dekoratorskiego w siemianowickim ZSI Oficjalna strona www Stowarzyszenia na rzecz wyrównywania szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej  oraz  ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi LODOŁAMACZ PHP-Fusion Mozilla Firefox
Prywatność i bezpieczeństwo
Prywatność i bezpieczeństwo
| RedBPP

Copyright © 2010-2017 Joanna Końska - Biblioteka ZSI SP20

Theme BPP by ALEXA.W2S Based on Coffee Time Theme by Shaolin | Design support: ALEXA W2S

52311 Unikalnych wizyt | Engine: PHP-Fusion v6.01.6 | Coffee Time Theme by Gry Online

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie